България може до две години да диверсифицира доставките на петрол с петролопровод, който да бъде изграден съвместно с Гърция, обяви премиерът Кирил Петков след разговора си с нидерландския премиер Марк Рюте, пише БНР.
Рюте похвали твърдата позиция на българското правителство по отношение на спрения руски газ.
Петков коментира, че България иска да е част от изключенията по отношение на европейското ембарго върху руския петрол, защото за нас тази зависимост е 95%, а страната вече е отказала да плаща руския газ напълно и да финансира режима на Владимир Путин. Премиерът все пак уточнява, че са нужни две години за изграждането на петролопровод.
"В момента ние говорим и за възможност да придобиваме дялове в гръцки пристанища. Аз вярвам, че много бързо, заедно с Гърция, ние трябва да инвестираме във възможността - север-юг, да сложим инфраструктура, която ще ни даде такава възможност. Това, което в момента виждаме, е, че две години би било един добър период, ако работим много интензивно, да не сме в тази зависимост, която имаме в момента“, коментира Кирил Петков.
По думите на Марк Рюте стореното от България и Полша „не е просто борба между страни и Русия, а е борба между Русия и Европа“.
„Това не е между Русия, България и Полша – напротив, това е между Европейския съюз и Москва чрез вас. Затова искам да ви поздравя - във важен момент вие показахте на Москва, че можем да бъдем заедно", коментира той.
Рюте подчертава, че заради войната в Украйна популярността на Путин спада до невиждани досега нива. Нидерландският премиер изтъква още, че страната му помага на България с изтребителите Ф-35, а по думите му е много важно страните да работят рамо до рамо, за да се справят със заплахата.
Във връзка с темата за приемането на България в Шенгенското пространство – процес, спиран от Нидерландия, Кирил Петков коментира, че първо е необходимо корупцията в страната да бъде спряна.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
преди 4 години Спакойна, таварищ копейници, кранчето вече се върти на затваряне. Ама ако сте толкова ербап, обявявайте едностранно спиране и да се приключва с тоя въпрос, а? Ама нее, издутите в кафяво изотзад г.ащи ви треперят, като с газа, че тогава ще ядете само гречка и шишарки, както Рейгън ви научи навремето! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Хъ, "до две години" и то ако работим много интензивно. А до тогава? Нали уж всичко беше уредено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пусне ли се статия за диверсификация и форумните тролейбуси започват да вият на умрело. Колко показателно тавариши. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ние наглосаксите не предлагаме, а направо ви го назначаваме. От вас се иска овчият възторг и одобрителното блеене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А ти кой предлагаш ? Костя от гъзграждане ? Половината им симпатизанти мислят, че самолетите ги пръскат :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз диверсифицирах още преди 7 години :) Защо да плащам за енергия още повече на държави които са ни обявили за враг при условие, че мога да имам енергията безплатно :))))) Само мазохисти се натискат да плащат :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години многопростоКиро, твои избиратели търсят да те бият. ! Оставка ! на професионалните лъжци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Простото, ти до 2 години ще си просто кошмарен спомен от едно далечно лошо минало. отговор Сигнализирай за неуместен коментар